2018

Aloldalak:

EFOP-1.8.5-17-2017-00345

Projekt címe: Egyél jól az egészségedért!- az egészségkultúra fejlesztése a Matura Alapítvány Intézményében

A kedvezményezett neve: Matura Alapítvány

A projekt címe: Egyél jól az egészségedért!- az egészségkultúra fejlesztése a Matura Alapítvány Intézményében

A projekt azonosító száma: EFOP-1.8.5-17-2017-00345

A projekt időtartama: 2018.01.01-2019. 06.30.

A projekt tervezett befejezése: 2019.06.30.

A szerződött támogatás összege: 14. 993. 812 Ft

A támogatás mértéke: elszámolható költségek 100 %-a az Európai Szociális Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában valósul meg.

A megvalósítás helyszíne: Abigél Általános Iskola Alapfokú Művészeti Iskola, Szakközépiskola, Szakgimnázium, Gimnázium és Kollégium nyíregyházi és debreceni iskolája.

A projekt célcsoportja a nyíregyházi és debreceni intézmények 200 fő tanulója.

A program célja az volt, hogy az intézmény tanulóiban és azok családtagjaiban kialakuljon az egészséges életvitel elsajátításához szükséges jártasság, javuljon a tanulók étkezési kultúrája az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés területén a várható egészséges élettartam kitolásának érdekében, az intézmény közétkeztetési körülményeinek és színvonalának javítása mellett.

A program során a különböző témájú, egészséges táplálkozási ismeretekre épülő információs előadásokon a nyíregyházi és a debreceni megvalósítási helyszínen 500-500 fő tanuló vett részt. A információs előadásokon a résztvevők tájékoztatást kaptak az ételek, alapanyagok tápanyagtartalmáról, a helytelen táplálkozás során fellépő betegségekről, az ételek energiatartalmáról; ételallergiákról, különböző betegségek diétás kezeléséről; divatdiétákról és következményeikről, a sport és a diéta összefüggéseiről; a konyhai higiénés szabályok szükségszerűségéről.

A 6 db szemléletformáló tematikus tájékoztató napon összesen 480 fő vett részt, ahol különböző alternatív étrendeket és alapanyagokat ismerhettek és kóstolhattak a tanulók. A részrendezvények felhívták a figyelmet a folyadékfogyasztás szükségességére, a húst kiváltó alapanyagok megismerésére, a zöldség és gyümölcsfogyasztásra, a lassú felszívódású szénhidrátfogyasztás hatására, az allergiák ételekkel való kezelésére stb. A tanulók számára 5 db főzőverseny kerül megrendezésre a nyíregyházi iskola tankonyhájában, ahol különböző témákban kellett a tanulókból álló csapatoknak bizonyítani, hogy elboldogulnak az egészséges tápanyagok gasztronómiai felhasználásában.

A célcsoport a programba való belépés és kilépés során is az OGYÉI által készített “Menő menzák az iskolákban” Tanulók táplálkozási kérdőívét kitöltötték, amely alapján Szebenszki Erzsébet, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Ápolási Igazgatóság Dietetikai Szolgálatának dietetikusa minden tanuló eredményét kiértékelte és számukra javaslatot tett a táplálkozási szokásuk megváltoztatására. Az eredmények alapján megvalósítási helyszínenként 4-4 különböző táplálkozási problémára fókuszáló csoport jött létre, ahol a tanulók megtanulhatták, mit, hogyan és miért kell változtatni eddigi táplálkozási szokásaikon.

A dietetikus a pedagógusok számára is rendszeresen tartott az intézménybe járó tanulók táplálkozási szokásaival kapcsolatban esetmegbeszéléseket.

A program során mindkét helyszínen megvalósításra került intézmény iskolai étkezéshez szükséges eszközfejlesztés az egészséges táplálkozás, illetve az étkezési kultúra fejlesztése érdekében, így új evőeszközök, tányérok, tálalók, székek, asztalok teszik korszerűvé a tanulók mindennapi étkezését. A konyhai eszközök grillsütővel és párolóval gazdagodtak.


NTP-TMV-18-0066

A projekt címe: VII. Abigél Országos Minősítő Táncfesztivál


Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kezelt Nemzeti Tehetség Program keretein belül meghirdetett „Nagy hagyományú szakmailag elismert hazai országos, vagy hazai és Kárpát-medencei meghirdetésű tanulmányi és művészeti versenyek megrendezésének támogatása” megnevezéssel kiírt pályázaton NTP-TMV-18-0066 számon „VII. Abigél Országos Minősítő Táncfesztivál” címmel támogatást nyert.

A támogatás összege: 1.200.000 Ft

Az Abigél Többcélú Intézmény szervezésében 2013 óta kerül megrendezésre Magyarország egyik legnagyobb nemzetközi minősítő táncversenye, A 2017-es évtől az országban csak nálunk 4 besorolás (A, B, C, D kategória) szerint 10 tánckategóriában lehet nevezni. Versenyünk nemzetközi, mivel a szomszédos országokból is évről évre egyre több versenyző érkezik hozzánk. A versenyek szervezését 2016-ig az Abigél Többcélú Intézmény egyedül látta el, majd ahogy nőtte ki magát a rendezvény úgy vonva be egyre több szervezőt, illetve alapítványt a fesztivál szervezési és megvalósítói feladatai közé. A versenyrendszernek köszönhetően, mely szerint 4 besorolást alkalmazunk az amatőr táncosok mellett a profi táncosok is részt vettek. D besorolásban indultak a kezdő táncosok, akik még nem vettek részt hasonló versenyen. C besorolásban indultak azok, akik évente 1-2 versenyre jutnak el, de azokon nem érnek el kiemelkedő eredményt. B besorolásban versenyző táncosok évente több versenyen is részt vesznek, és azokon rend szerint dobogós helyezéseket érnek el. A legmagasabb A besorolásban olyan  táncosok  versenyeznek,   akik   hazai  versenyek  mellett  már  nemzetközi  versenyeken  is versenyeznek, és azokon pontszerző, dobogós helyezéseket érnek el. A 4 megszerezhető minősítés, mely bronz, ezüst, arany, kiemelt arany, ösztönzi arra a táncosokat, hogy fejlődjenek, még többet és komolyabban készüljenek a versenyre, mivel a kiemelt arany minősítéssel besorolást lehet ugrani, ezáltal a következő versenyen akár egy magasabb szinten is megméretheti magát. Vagyis ha valaki D besorolásban indulva kiemelt arany minősítést ér el, lehetősége van arra, hogy a következő versenyen már C besorolásban induljon, és ott érjen el minősítést.

Az Abigél Többcélú Intézmény 2000 óta működik, öt telephelyen középiskolai szinten is (Nyíregyháza-székhely, Debrecen, Szikszó, Szendrő és Ózd), két megyében pedig alapfokú művészeti oktatásban is (Szabolcs- Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar). Az iskola tanulói mellett a verseny nemzetközivé nőtte ki magát, a 2017-es évben megrendezésre került VI.minősítő táncfesztiválon már több ezer jelentkezővel a város legnagyobb rendezvénycsarnokában, két napon keresztül tartott a verseny, szlovák, ukrán és osztrák versenyzőkkel. Az idei immáron hetedik minősítő táncverseny szintén nemzetközi versenyző gárdával indult el, két napon Nyíregyházán 2019. április 13-14.-én.

NTP-MŰV-18-0075

A projekt címe: Az én arcom/maszkom


Az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kezelt Nemzeti Tehetség Program keretein belül meghirdetett „Hazai és határol túli művészeti tehetséggondozó programok támogatása” megnevezéssel kiírt pályázaton NTP-MŰV-18-0075 számon „Az én arcom/maszkom” címmel támogatást nyert.

A támogatás összege: 800.000 Ft

A pályázat célja egy tanéven átívelő, új kezdeményezésű 60 órás, tanórán kívüli, élmény- és alkotásközpontú, komplex tehetséggondozó program megvalósítása, melynek eredményeként tárgyiasult alkotás, kiállítás valamint képzőművészeti tárgyak jönnek létre. Olyan új tanórán kívüli programsorozat kialakítása volt a cél, mely nemcsak fejleszti a tehetségek képességeit, készségeit, hanem a szélesközönség számára is bemutatja a tehetségek alkotásait. A programsorozat közben tárgyiasult alkotások jöttek létre, melyeket kiállítottunk a programsorozat végén. A programsorozat célja volt továbbá a tehetségígéretek, tehetséges tanulók motiválása tehetségük kibontakoztatása iránt, valamint új módszerek, technikák megismertetése, melyek hozzájárultak a kreatív személyiségtulajdonságaik pozitív fejlődéséhez, valamint hozzásegítették a résztvevőket a társas- és személyiségfejlődésükhöz.

A program keretein belül a 60 órás programon kívül a programban résztvevő tíz fő tehetség részt vett egy három napos tehetséggondozó szak-, és alkotótáborban valamint tanulmányi kiránduláson a Szépművészeti Múzeumban.

Intézményünk 2000-ben közös igazgatású közoktatási intézményként jött létre azzal a céllal, hogy lehetőséget és színvonalas kínálatot biztosítson a művészeti szakképzés iránt érdeklődő, pályaválasztás előtt álló általános iskolai tanulók részére. Az alap,- illetve középfokú művészetoktatás mellett, mely intézményünk fő profilja, célunk olyan korszerű általános és szakmai műveltség  megszerzésének biztosítása, melynek birtokában a tanulók alkalmassá válnak az érettségi és szakmai vizsga letételére. Párhuzamos oktatás keretében zene,- tánc,- valamint képző-és iparművészeti tagozaton készülhetnek az érettségi vizsgára, mely után lehetőségük nyílik 13. évfolyamon a tagozatnak megfelelő művészeti szakmai vizsga megszerzésére. Különösen nagy gondot fordítunk tehetséges diákjaink patronálására, támogatjuk a különböző kulturális rendezvények (koncertek, színházi és táncművészeti előadások, múzeumok, hangversenyek) látogatását, valamint a közismereti, és művészeti versenyekre való eljutást. Mindezeket diákjaink a házi, helyi, országos tanulmányi valamint szakmai versenyeken, világbajnokságokon elért kiváló teljesítményei tükrözik, bizonyítva a képzés minőségét. Mindezen eredmények méltán tükrözik tanáraink, diákjaink kitartó, és szorgalmas munkáját, mely példaként állítható a jövő generációja elé.